Informacje duszpasterskie

W liturgii Niedzieli Palmowej zawarta jest myśl o tym, jak zmienny jest człowiek. Przecież ci sami ludzie krzyczeli: „Hosanna” i „Ukrzyżuj Go”. Niech te dwa słowa sąsiadujące ze sobą, będą dla nas przestrogą przed uleganiem filozofii grzechu. Niedziela dzisiejsza rozpoczyna Wielki Tydzień. 

Dzisiaj porządek nabożeństw jest następujący: Msze Święte o godzinie 7.30 i 10.30 z procesją z palmami wokół kościoła, i o 15.00. Okazja do spowiedzi o godz. 13.00, Gorzkie żale o godz. 14.00.

Ofiara na tacę z Niedzieli Palmowej tydzień traktowana, jako jałmużna postna i przeznaczona jest na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zmiana tajemnic różańcowych po Prymarii.

Dziś na sumie poświęcenie palm, a po sumie będzie rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą i najwyższą palmę wielkanocną. Niech zgodnie z obyczajem palma będzie dla nas symbolem nadziei, wiary i zwycięstwa nad złem, a poświęcona i zatknięta w domu, np. nad drzwiami uchroni domowników i gospodarstwo przed nieszczęściami.

Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

W najbliższych dniach odbędzie się próba asyst ministrantów i lektorów: w poniedziałek na Wielki Czwartek, we wtorek na Wielki Piątek, we środę na Wielką Sobotę o godz. 19 00. Prosimy rodziców o przypomnienie chłopcom o próbie. O pomoc przy stawianiu grobu Bożego we wtorek o godz. 17.00 proszeni są panowie: Cieśla Jacek, Osocha Zenon, Król Tomasz.

Niosących feretrony prosimy o ich przygotowanie na procesję rezurekcyjną.

           We środę o godz. 17.00 na wspólną modlitwę w intencji Ojca Świętego, Kościoła i parafii zaprasza Koło Przyjaciół Radia Maryja.
W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu. W Wielki Piątek rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

W przyszłą niedzielę będzie składka na cele inwestycyjne.

Nasza Parafia włącza się w organizację pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomoc koordynuje nasza parafianka Anna Ferenc. Tym razem zbieramy termosy, kubki termiczne i maskotki. Wszystko pojedzie do punktu, gdzie wydaje się gorące posiłki dla rodzin z Ukrainy. Punkt zbiórki: w przedsionku Szkoły Podstawowej w Górze Motycznej, w Wielkim Tygodniu w dni robocze od godz. 7.00 do 16.00.
W Polsce powstała inicjatywa „Dzień Ojca na nowo” mająca na celu ustanowienie obchodów Dnia Ojca na 19 marca – w uroczystość św. Józefa. Dotychczasowa data Dnia Ojca – 23 czerwca – nie jest w żaden sposób zakorzeniona w naszej kulturze. Została wybrana przypadkowo i nie ma żadnego uzasadnienia historycznego czy religijnego. Aby doprowadzić do tego potrzebna jest specjalna uchwała Sejmu. Dlatego bardzo prosimy parafian o wsparcie tego pomysłu modlitwą i złożeniem swego podpisu na petycji do Marszałka Sejmu RP.

Ufamy, że dzięki naszemu zaangażowaniu, wspólnie przyczynimy się do ustanowienia Dnia Ojca - 19 marca i przez to stworzymy przestrzeń do promowania i wsparcia ojcostwa. Ta kampania przypomina również o tym, że każdy mężczyzna, mąż czy ojciec – tak jak św. Jozef – powinien być odpowiedzialny, troskliwy, oddany Bogu, z pokorą znoszący trudy doczesności oraz zawsze stojący na straży wartości
i swojej rodziny.

Triduum Paschalne – ogłoszenia


            W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć
i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

Wieki Czwartek

17.00 – Spowiedź

17.30 – Różaniec prowadzony przez Róże Różańcowe

18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej - pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Ciemnicy, czuwanie do godz. 22.00.Składka na Caritas.

19.00  - 22.00 Adoracjaprzy Ciemnicy

21.00 - Godziną święta

Bardzo prosimy o przygotowanie feretronów do procesji rezurekcyjnej.

Wielki Piątek- Dzień Meki i Śmierci P. Jezusa

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W tym dniu Kościół nie celebruje Mszy św.Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00. Za pobożny udział w adoracji krzyża można zyskać odpust zupełny. Z tej to racji oczyszczamy i przyozdabiamy przydrożne  krzyże , krzyż misyjny, kapliczki, feretrony. Przy krzyżach i kapliczkach zapalmy znicze. Podobnie uczyńmy na mogiłach naszych bliskich zmarłych. Obowiązuje post ścisły i abstynencja. Kościół zachęca, aby post ścisły zachować także w Wielką Sobotę do Wigilii Paschalnej, czyli do wieczornej Mszy św. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Bardzo prosimy o przygotowanie feretronów do procesji rezurekcyjnej. 

8.00 – 17.00  Adoracja Pana Jezusa w „Ciemnicy” – jak co roku – po 20 numerów po jednej godzinie

8.00  Spowiedź

9.00 - Droga Krzyżowa - dla tych, którzy z ważnej racji nie mogą uczestniczyć w liturgii Wielkiego Piątku wieczorem

17.00 - Nowenna do Miłosierdzia Bożego

17.15 – Droga Krzyżowa 

18.00 – Liturgia Męki Pańskiej

- Liturgia Słowa Bożego, pasja wg  św. Jana

- Modlitwa Powszechna (10 intencji)

- Adoracja Krzyża,  Komunia święta

- Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu

- Gorzkie żale

20.00 – 22.00  Adoracja przy Grobie Pańskim                                                                                                                                                                                                                              

Wielka Sobota- Wigilia Paschalna

8.00 – 12.00 Adoracja przy Grobie Pana Jezusa 

12.00 - 16.00 Przerwa na sprzątanie kościoła

16.00 – 20.00 Ciąg dalszy adoracja przy Grobie PanaJezusa

8.00, 9.00. 10.00 i 11.00 Poświęcenie pokarmów. Przy okazji adoracji w Wielką Sobotę, dzieci i młodzież szkolna mogą złożyć zaoszczędzone w czasie Wielkiego Postu pieniążki dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Nowenna do Miłosierdzia Bożego o godz. 19.45.

20.00 Uroczysta Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego – jest świętowaniem naszego zanurzenia w Śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa przez sakrament chrztu oraz sprawowanie Najświętszej Ofiary – Eucharystii ze Zmartwychwstałym Panem. 

Uroczystą celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zapadnięciu zmroku o godz. 20.00, czyli tak, jak liturgia nakazuje. Jest to najważniejsza liturgia roku kościelnego. 

- Liturgia światła (poświęcenie ognia),  

- Liturgia Słowa Bożego

- Poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

- Liturgia Eucharystyczna.

Prosimy przynieść świece, które będziemy palić podczas liturgii światła i przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.Odnawiając uroczyście przyrzeczenia chrzcielne możemy zyskać odpust zupełny…Prosimy uważać, by nie polać woskiem ławek i posadzki. 

Po Wigilii Paschalnej i Rezurekcji można będzie zabrać sobie wodę święconą do domów. Prosimy przynieść pojemniki na nią.

Tradycyjnie zachowujemy w tym dniu post ścisły. 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Jest największa uroczystością w Kościele i pamiątką najważniejszego wydarzenia w historii ludzkości. 

5.45 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu

6.00 Procesja Rezurekcyjna, po procesji Msza święta.

Później będzie jeszcze suma o godz. 10.30. Po sumie Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Składka na cele inwestycyjne. Nie będzie wtedy Mszy św. o godz. 15.00

Poniedziałek Wielkanocny 

Msze święte będą prymaria o godz. 7.30 i suma o 10.30. Tradycyjnie składka w drugi dzień świąt wielkanocnych na KUL i UPJP II w Krakowie. Nowenna do Miłosierdzia Bożego po sumie o godz. 10.30. Nie będzie Mszy św. o godz. 15.00.