W tradycji chrześcijańskiej Niedziela Palmowa kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień – męki i śmierci Chrystusa aż do Zmartwychwstania. Jest obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Nieodłączną tradycją tego dnia jest procesja palmowa, w Górze Motycznej w roku 2023 pod przewodnictwem ks. Józefa Bąka, proboszcza parafii. Po uroczystej mszy od kilkudziesięciu lat odbywa się konkurs palm. W tym roku znów w Górze Motycznej najpiękniejsze palmy zgodnie z tradycją zawierały wierzbowe gałązki i rośliny wiecznie zielone, takie jak: bukszpan czy cis. Całość przybierana była kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub papierowymi kwiatkami oraz kwiatami z bibuły. Palmy zwieńczone były wielkim, barwnym czubem, który stanowi bukiet z kwiatów, bazi i bukszpanu. Dziś najwyższe palmy sięgały 2 - 3 metrów, choć kiedyś palmy na przykład państwa Nyklów czy państwa Szacików miały 6 - 8 metrów. Wszystkie barwne akcenty do dziś wykonywane są w wielu domach przez trzy pokolenia mieszkańców Góry Motycznej przez kilka tygodni przed Niedzielą Palmową, bo mieszkańcy podkreślają w ten sposób radość z faktu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a także nadejścia wiosny, odrodzenia. W tym roku nagrodzonych rodzin za palmy było dużo, bo nie sposób nie zauważyć wyszukanego kunsztu, czasochłonności, pracochłonności wykonanych przez nich arcydziełach wyrobów rękodzielniczych.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

• I miejsce: Łucja i Filip Bała oraz Patryk Ferenc
  • II miejsce: Filip, Kamil, Amelia Dziurgot, Lena Szczepańska i Danuta Cieśla
  • III miejsce: Anna, Stanisław, Andżelika Stokłosa, Emilia i Aleksandra Kozioł, Pola Solawa, Gabriela i Iga Drobot, Oliwia i Radosław Król, Maria i Mikołaj Szymański, Aleksandra i Oskar Kubek, Piotr i Martyna Gil, Jagoda i Aleksander Maciołek, Maria i Jakub Woroń, Izabela Strzałka, Julia i Konrad Wróbel, Nina i Nikodem Froń, Milena Wnęk, Hubert i Milena Piękoś, Zofia i Karol Sołdan.

Za podtrzymywanie tradycji wykonywania palm dziękujemy rodzicom, babciom i dziadkom, prababciom i pradziadkom. To Oni wytrwale, każdego roku pielęgnują tradycje, przekazując ich kultywowanie kolejnym pokoleniom mieszkańców Góry Motycznej.

Za ufundowanie nagród dziękujemy: Parafii pw. Chrystusa Króla w Górze Motycznej oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie

/Diana Wójcik/