Informacje duszpasterskie

W liturgii Niedzieli Palmowej zawarta jest myśl o tym, jak zmienny jest człowiek. Przecież ci sami ludzie krzyczeli: „Hosanna”, a potem „Ukrzyżuj Go”. Niech te dwa słowa sąsiadujące ze sobą, będą dla nas przestrogą przed uleganiem filozofii grzechu. Niedziela dzisiejsza rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia. 

Dzisiaj porządek nabożeństw jest następujący: Msze Święte prymaria o godz. 7.30 i suma o godz. 10.30 z procesją z palmami wokół kościoła, następnie będzie okazja do spowiedzi od godz. 12.00 - 14.00. Potem będą Gorzkie żale o godz. 14.00, a po nich Msza św. o godz. 15.00.


Ofiara na tacę z Niedzieli Palmowej tydzień traktowana, jako jałmużna postna i przeznaczona jest na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 

Dziś na sumie poświęcenie palm, a po niej będzie rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą i najwyższą palmę wielkanocną. Zgodnie z obyczajem palma jest dla nas symbolem nadziei, wiary i zwycięstwa dobra nad złem, a poświęcona i zawieszona w domu, np. nad drzwiami chroni domowników i gospodarstwo przed nieszczęściami.

Wyjazd do chorych we wtorek o godz. 14.30.

W najbliższych dniach odbędzie się próba asyst ministrantów i lektorów na Triduum Paschalne:
w poniedziałek na Wielki Czwartek, we wtorek na Wielki Piątek, we środę na Wielką Sobotę próby będą o godz. 19 00. Prosimy rodziców o przypomnienie chłopcom o próbach. 

Za tydzień w Niedzielę Wielkanocną będzie zmiana czasu na letni.

Bardzo prosimy o przygotowanie feretronów do procesji rezurekcyjnej, niosących prosimy, by przyszli wcześniej 15 minut i ustawić się przy swoich feretronach wyniesionych na środek kościoła. 

W Wielki Piątek rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Są jeszcze do nabycia baranki na stół wielkanocny, sugerowana ofiara to 8 zł.

Bóg zapłać za ofiary na cele inwestycyjne w kwocie 7 870 zł.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzona corocznie 25 marca, w tym roku z powodu Wielkiego Tygodnia jest przeniesiona na 8 kwietnia, po Oktawie Wielkanocnej.

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).
Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.

Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.

Triduum Paschalne – ogłoszenia

W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć
i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

Wieki Czwartek

17.00 – Spowiedź

17.30 – Różaniec prowadzony przez Róże Różańcowe

18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej - pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii
i kapłaństwa i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Ciemnicy, czuwanie do godz. 22.00.Składka na Caritas.
19.00  - 22.00
Adoracjaprzy Ciemnicy

21.00 - Godziną święta

Bardzo prosimy o przygotowanie feretronów do procesji rezurekcyjnej, niosących prosimy, by przyszli wcześniej 15 minut i ustawić się przy swoich feretronach wyniesionych na środek kościoła. 

Wielki Piątek- Dzień Meki i Śmierci P. Jezusa

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W tym dniu Kościół nie celebruje Mszy św.Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00. Za pobożny udział w adoracji krzyża można zyskać odpust zupełny. Z tej to racji oczyszczamy i przyozdabiamy przydrożne  krzyże, krzyż misyjny, kapliczki, feretrony. Przy krzyżach i kapliczkach zapalmy znicze. Podobnie uczyńmy na mogiłach naszych bliskich zmarłych. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja. Kościół zachęca, aby post ścisły zachować także w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej, czyli do wieczornej Mszy św. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Od Liturgii Męki Pańskiej, aż do jutrzejszej Liturgii Wigilii Paschalnej, na znak wdzięczności Chrystusowi za trud naszego zbawienia, klękamy przed Krzyżem na dwa kolana i oddajemy mu pokłon. 

Bardzo prosimy o przygotowanie feretronów do procesji rezurekcyjnej, niosących prosimy, by przyszli wcześniej 15 minut i ustawić się przy swoich feretronach wyniesionych na środek kościoła. 

8.00 – 17.00  Adoracja Pana Jezusa w „Ciemnicy” – jak co roku – po 20 numerów po jednej godzinie

8.00  Spowiedź

9.00 - Droga Krzyżowa - dla tych, którzy z ważnej racji nie mogą uczestniczyć w liturgii Wielkiego Piątku wieczorem 

11.00 – Droga Krzyżowa dla dzieci SP

17.00 - Nowenna do Miłosierdzia Bożego

17.15 – Droga Krzyżowa 

18.00 – Liturgia Męki Pańskiej

- Liturgia Słowa Bożego, pasja wg  św. Jana

- Modlitwa Powszechna (10 intencji)

- Adoracja Krzyża,  Komunia święta

- Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu

- Gorzkie żale

20.00 – 22.00  Adoracja przy Grobie Pańskim                                                                                                                                                                                                                              

Wielka Sobota- Wigilia Paschalna

8.00 – 12.00 Adoracja przy Grobie Pana Jezusa 

12.00 - 16.00 Przerwa na sprzątanie kościoła

16.00 – 20.00 Ciąg dalszy adoracji przy Grobie PanaJezusa

8.00, 9.00. 10.00 i 11.00 Poświęcenie pokarmów. Przy okazji adoracji w Wielką Sobotę, dzieci i młodzież szkolna mogą złożyć zaoszczędzone w czasie Wielkiego Postu pieniążki dla ubogich dzieci oraz seniorów.
Nowenna do Miłosierdzia Bożego o godz. 19.45 o jej poprowadzenie prosimy Róże Różańcowe.

20.00 Uroczysta Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego – jest świętowaniem naszego zanurzenia w Śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa przez sakrament chrztu oraz sprawowaniem Najświętszej Ofiary – Eucharystii ze Zmartwychwstałym Panem. 

Uroczystą celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zapadnięciu zmroku o godz. 20.00, czyli tak, jak liturgia nakazuje. Jest to najważniejsza liturgia roku kościelnego. 

- Liturgia światła (poświęcenie ognia),  

- Liturgia Słowa Bożego

- Poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

- Liturgia Eucharystyczna.

Prosimy przynieść świece, które będziemy palić podczas liturgii światła i przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.Odnawiając uroczyście przyrzeczenia chrzcielne możemy zyskać odpust zupełny…Prosimy uważać, by nie polać woskiem ławek i posadzki. 

Po Wigilii Paschalnej i Rezurekcji można będzie zabrać sobie do domów wodę święconą. Prosimy przynieść pojemniki na nią.

Tradycyjnie zachowujemy w Wielką Sobotę post ścisły. 

Od dzisiejszej Liturgii Męki Pańskiej, aż do jutrzejszej Liturgii Wigilii Paschalnej, na znak wdzięczności Chrystusowi za trud naszego zbawienia, klękamy przed Krzyżem na dwa kolana i oddajemy mu pokłon. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego


            Jest największa uroczystością w roku liturgicznym w Kościele i pamiątką najważniejszego wydarzenia w historii świata. 

5.45 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu

6.00 Procesja Rezurekcyjna, po procesji Msza święta.

Później będzie jeszcze suma o godz. 10.30. Przed sumą Nowenna do Miłosierdzia Bożego o godz. 10.15. Nie będzie wtedy Mszy św. o godz. 15.00

Poniedziałek Wielkanocny 

Msze święte będą - prymaria o godz. 7.30 i suma o 10.30. Tradycyjnie składka w drugi dzień świąt wielkanocnych na KUL i UPJP II w Krakowie. Nowenna do Miłosierdzia Bożego przed sumą o godz. 10.15. Nie będzie Mszy św. o godz. 15.00.

Bardzo prosimy o zaopiekowanie się feretronami, sztandarami i baldachimem na procesji rezurekcyjnej. 

Niech do każdego z feretronów będzie 2 grupy po 4 osoby, (na zmianę do noszenia). Powierzamy zatem:

Figura Dzieciątka Jezus – DSM/V i VI klasa SP

Figura Bł. Karoliny – młodzież klasy VIII

Obraz MB Nieustającej Pomocy – Niewiasty samotne

Figura MB Niepokalanej – KGW/Róże R. żeńskie

Figura NSPJ – Róże R. męskie

Figura Chrystusa Króla – OSP/Młodzieńcy

Sztandary i chorągwie – Młodzieńcy i mężczyźni

Baldachim – OSP/Roże R. męskie