Dyżur obejmuje od piątku do czwartku. Sprzątanie odbywa się w piątek oraz w poniedziałek lub wtorek (do uzgodnienia z P. Zakrystianką) przez kolejne wyznaczone rodziny.
Raz w miesiącu jest podawana w ogłoszeniach lista sprzątających w danym tygodniu.
O sprzątaniu należy przypomnieć sąsiadom z grupy sprzątającej.
Jeśli ktoś w wyznaczonym terminie sprzątania nie może przyjść, zobowiązany jest znaleźć za siebie zastępstwo lub złożyć ofiarę w zakrystii, za którą zostanie wynajęta inna osoba. Zamiany należy odpowiednio wcześniej zgłaszać osobie koordynującej sprzątania,
by ewentualnie zdążyć wynająć inną osobę do wypełnienia tych obowiązków.
Rodziny sprzątające w danym terminie dbają o zakup kwiatów. W okresie, kiedy nie trzeba kupować kwiatów, osoby sprzątające składają ofiarę na zakup środków czystości.
Osoby, które nie mogą sprzątać z racji wieku, choroby lub innych okoliczności zachęcamy do złożenia ofiary na utrzymanie czystości w świątyni.
Zakres podstawowych prac:
- Odkurzanie posadzki/podłogi (nie zamiatamy, aby nie kurzyć na ołtarze oraz na inne przedmioty w kościele).
- Ścieranie posadzki/podłogi po odkurzeniu wilgotnymi mopami.
- Omiatanie pajęczyn w całym kościele, łącznie z chórem i zakrystią.
- Ścieranie kurzy oraz mycie: ławek, parapetów w kościele oraz zakrystii, konfesjonałów, zabudowy szaf w zakrystii, schodów na chór, powierzchni chóru i sprzętów znajdujących się na nim.
- Elementy mosiężne (krzyż, świeczniki, kinkiety, dzwonki itp.) oraz metalowe przedmioty należy tylko przetrzeć suchą ścierką.
- Nie dotykamy elementów złotych, natomiast obrazy, drogę krzyżową, feretrony itp. odkurzamy miotełką.
- Dbanie o czystość w łazience.
- Pielenie rabatek przy kościele.
- Zamiatanie i mycie (w miarę dobrych warunków pogodowych) głównego wejścia i schodów przed kościołem (także tych przy drodze), a także schodów przed zakrystią.
- Systematyczne koszenie trawy w okresie letnim, jesienią grabienie liści, a w zimie (w razie opadów) odśnieżanie przejścia do kościoła i zakrystii na godzinę przed Mszą świętą.
- W czasie letnim należy zatroszczyć się o odchwaszczenie chodnika i ławy wokół kościoła.
- Segregujemy śmieci - plastikowe i papierowe do pojemników w kotłowni, natomiast odpady ulegające rozkładowi – do kompostownika za budynkiem gospodarczym, pozostałe do kosza.
- Odkurzanie i mycie kotłowni.
- Po zakończonym sprzątaniu należy odkurzyć filtr odkurzacza centralnego.
- Raz w roku dodatkowa grupa przed odpustem na Nawiedzenie NMP myje wszystkie okna na zapleczu kościoła oraz żyrandol. Sprzątający składają ofiary na środki czystości.
- Dwa raz w roku (przed Uroczystością Św. Piotra i Pawła oraz Wszystkich Świętych) jest też sprzątanie kaplicy cmentarnej. Sprzątający składają ofiary na środki czystości.