Informacje duszpasterskie

W liturgii Niedzieli Palmowej zawarta jest myśl o tym, jak zmienny jest człowiek. Przecież ci sami ludzie krzyczeli: „Hosanna” i „Ukrzyżuj Go”. Niech te dwa słowa sąsiadujące ze sobą, będą dla nas przestrogą przed uleganiem filozofii grzechu. Niedziela dzisiejsza rozpoczyna Wielki Tydzień.

Dzisiaj porządek nabożeństw jest następujący: Msze Święte o godzinie 7.30 i 10.30 z procesją z palmami wokół kościoła, 15.00. Okazja do spowiedzi o godz. 13.00, Gorzkie żale o godz. 14.00.

Ofiara na tacę z Niedzieli Palmowej tydzień traktowana, jako jałmużna postna i przeznaczona jest na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Dziś jest pogrzeb śp. Anny Czaja, lat 51. Pochówek na cmentarzu o godz. 16.00, a Msza św. pogrzebowa o godz. 16.30 w kościele. Zmarłą polećmy Miłosierdziu Bożemu…

Bóg zapłać za ofiary na cele inwestycyjne w kwocie 5400 zł. Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziny Mariana i Zofii Niedbalec za ufundowanie napędów do dzwonów, dziękujemy za pomoc w ich instalowaniu Panom Mirosławowi i Arkadiuszowi Kobosom i Stefanowi Tęczy. Dzwony będą bić codziennie o godz. 6.00, 12.00, 18.00, w piątek dodatkowo o godz. 15.00, ponadto pół godziny przed Mszą św.

Dziś na sumie poświęcenie palm, a po sumie będzie rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą i najwyższą palmę wielkanocną. Niech zgodnie z obyczajem palma będzie dla nas symbolem nadziei, wiary i zwycięstwa nad złem, a poświęcona i zatknięta w domu, np. nad drzwiami uchroni domowników i gospodarstwo przed nieszczęściami.

W najbliższych dniach odbędzie się próba asyst ministrantów i lektorów: w poniedziałek na Wielki Czwartek, we wtorek na Wielki Piątek, we środę na Wielką Sobotę o godz. 19 00. Prosimy rodziców o przypomnienie chłopcom o próbie.

Niosących feretrony prosimy o ich przygotowanie na procesję rezurekcyjną.

W Wielki Piątek rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

W związku z kolejną falą pandemii w naszym kościele może przebywać 30 osób. Jeśli ktoś nie mieści się w limicie prosimy, by pozostał na zewnątrz. W przestrzeni publicznej zachowujemy bezpieczną odległość od innych i używamy maseczek.

Przygotowywany jest album o parafiach z 6 ościennych dekanatów, w tym i naszej. Cena albumu wynosi 80 zł. Zapisy na nie w zakrystii.

Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu nasze potrzeby duchowe i materialne oraz sprawy naszych rodzin i parafii.

Od 1 kwietnia rozpocznie się spis ludności. Zachęcamy wszystkich do udziału w nim.

Triduum Paschalne – ogłoszenia

Wieki Czwartek

17.00 – Spowiedź

17.30 – Różaniec prowadzony przez Róże Różańcowe

18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej - pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Ciemnicy, czuwanie do godz. 22.00.

19.00 - 22.00 Adoracja przy Ciemnicy

21.00 - Godziną święta
Bardzo prosimy o przygotowanie feretronów do procesji rezurekcyjnej.

Wielki Piątek- Dzień Meki i Śmierci P. Jezusa

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W tym dniu Kościół nie celebruje Mszy św. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00. Za pobożny udział w adoracji krzyża można zyskać odpust zupełny. Oczyszczamy i przyozdabiamy przydrożne krzyże , krzyż misyjny, kapliczki, feretrony. Przy krzyżach i kapliczkach zapalmy znicze. Podobnie uczyńmy na mogiłach naszych bliskich zmarłych. Obowiązuje post ścisły i abstynencja. Kościół zachęca, aby post zachować także w Wielką Sobotę
do Wigilii Paschalnej, czyli do wieczornej Mszy św.
Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego
w Jerozolimie. Bardzo prosimy o przygotowanie feretronów do procesji rezurekcyjnej.

8.00 – 17.00 Adoracja Pana Jezusa w „Ciemnicy” – jak co roku – po 20 numerów po jednej godzinie

8.00 Spowiedź

9.00 - Droga Krzyżowa - dla tych, którzy z ważnej racji nie mogą uczestniczyć w liturgii Wielkiego Piątku wieczorem

17.00 - Nowenna do Miłosierdzia Bożego

17.15 – Droga Krzyżowa

18.00 – Liturgia Męki Pańskiej

  • Liturgia Słowa Bożego, pasja wg św. Jana
  • Modlitwa Powszechna (10 intencji)
  • Adoracja Krzyża, Komunia święta
  • Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu
  • Gorzkie żale

20.00 – 22.00 Adoracja przy Grobie Pańskim

Wielka Sobota- Wigilia Paschalna

8.00 – 12.00 Adoracja przy Grobie Pana Jezusa

12.00 - 16.00 Przerwa na sprzątanie kościoła

16.00 – 20.00 Ciąg dalszy adoracja przy Grobie Pana Jezusa

8.00, 9.00. 10.00 i 11.00 Poświęcenie pokarmów. Ze względu na limity przychodzących prosimy, by zatrzymać się na zewnątrz (tam wyjdzie kapłan). Przy okazji adoracji w Wielką Sobotę, dzieci i młodzież szkolna mogą złożyć zaoszczędzone w czasie Wielkiego Postu pieniążki dla dzieci biedniejszych.

20.00 Uroczysta Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego – jest świętowaniem naszego zanurzenia w Śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa przez sakrament chrztu oraz sprawowanie Najświętszej Ofiary – Eucharystii ze Zmartwychwstałym Panem.

Uroczystą celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zapadnięciu zmroku o godz. 20.00, czyli tak, jak liturgia nakazuje. Jest to najważniejsza liturgia roku kościelnego.

  • Liturgia światła (poświęcenie ognia),
  • Liturgia Słowa Bożego
  • Poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
  • Liturgia Eucharystyczna.

Prosimy przynieść świece, które będziemy palić podczas liturgii światła i przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych. Odnawiając uroczyście przyrzeczenia chrzcielne możemy zyskać odpust zupełny… Prosimy uważać, by nie polać woskiem ławek i posadzki.

Po Wigilii Paschalnej i Rezurekcji można będzie zabrać sobie wodę święconą do domów. Prosimy przynieść pojemniki na nią.

Tradycyjnie zachowujemy w tym dniu post ścisły.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Jest największa uroczystością w Kościele i pamiątką najważniejszego wydarzenia w historii ludzkości.

5.45 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu

6.00 Procesja Rezurekcyjna, po procesji Msza święta.

Pozostałe Msze św. o godz. 9.00 i 10.30. Po sumie Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Nie będzie wtedy Mszy św. o godz. 15.00.

Poniedziałek Wielkanocny

Msze święte będą o godz. 7.30, 10.30 i po południu o godz. 15.00. Tradycyjnie składka w drugi dzień świąt wielkanocnych na KUL i UJP II w Krakowie. Nowenna do Miłosierdzia Bożego po Mszy św.
o godz. 15.00.